Strona Główna
      
      Info
      -Historia
      -Czołgiści
      -Rekordy
      -Ciekawostki
      -Bibliografia
      -Linki
      
      Niemcy
      -Lekkie czołgi
      -Średnie czołgi
      -Ciężkie czołgi
      -Reszta czołgów
      -Inne pojazdy
      
      ZSRR
      -Lekkie czołgi
      -Średnie czołgi
      -Ciężkie czołgi
      -Inne pojazdy
      
      USA
      -Lekkie czołgi
      -Średnie czołgi
      -Ciężkie czołgi
      -Inne pojazdy
      
      Wielka Brytania
      -Lekkie czołgi
      -Czołgi piechoty
      -Szybkie czołgi
      -Inne pojazdy
      
      Włochy
      -Lekkie czołgi
      -Średnie czołgi
      -Inne pojazdy
      
      Japonia
      -Lekkie czołgi
      -Średnie czołgi
      -Inne pojazdy
      
      Francja
      -Lekkie czołgi
      -Średnie czołgi
      -Inne pojazdy
      
      Inne kraje
      -Szwecja
      -Węgry
      -Czechosłowacja
      -Polska
      -Kanada
      -Reszta czołgów
Oto subiektywny spis najlepszych czołgistów II wojny światowej.


    NIEMCY

Otto Carius - Leuntnant z 2 kompanii 502 batalionu czołgów ciężkich, gdzie służył na "Tigerze". Brał udział między innymi w walkach o Narwę, a pod koniec wojny objął dowodzenie w 2 kompanii 512 batalionu niszczycieli czołgów wyposażonym w Jagdtigery na froncie zachodnim, gdzie walczył do końca wojny. Otto Carius zniszczył ponad 150 czołgów nieprzyjaciela. Na front zachodni został przeniesiony na początku 1945 r.

Ernst Barkmann - był jednym z najsłynniejszych niemieckich czołgistów walczących na "Panterach". SS-Oberscharführer, as Panzerwaffe, żołnierz 2 Pz.Rgt. 2 Pz.Div. SS-"Das Reich". Dowodząc "Panterą" zniszczył 13 "Shermanów" między 8 a 28 lipca 1944. 27 lipca w pojedynkę zaatakował amerykańską kolumnę pancerną. Najpierw zniszczył dwa prowadzące "Shermany", następnie cysternę, która zamykała kolumnę. W chwili, gdy kolejne amerykańskie wozy usiłowały wyrwać się z zatarasowanej wrakami drogi, Barkmann wykazując się zimną krwią, przystąpił do ich niszczenia. Z kotła wyrwało się kilka maszyn, których załogi wezwały na pomoc lotnictwo. Wycofującą się "Panterę" Barkmanna skutecznie zaatakowały samoloty - jedna z bomb zerwała gąsienicę. Pod amerykańskim ogniem załodze udało się naprawić uszkodzenie. Wówczas do ataku ruszyły kolejne "Shermany" - jednak niemiecka załoga zajęła już swoje stanowiska i zniszczyła atakujące czołgi. Dopiero wtedy Barkmann dał rozkaz odwrotu. Za walki w Normandii odznaczony został Żelaznym Krzyżem Rycerskim. W grudniu 1944 walczył w Ardenach, gdzie przeżył chwile grozy, kiedy to pojedynczą "Panterą" wjechał w grupę czołgów z amerykańskiej 2 DPanc. Doszło do walki, w której Barkmann zniszczył kilka "Shermanów", ale jeden z nich staranował jego czołg i choć go nie uszkodził, obie maszyny sczepiły się, a co gorsza zgasł silnik "Pantery". Po długich minutach mechanik zdołał go ponownie uruchomić i wycofać wóz z zablokowaną wieżą. Mimo uszkodzeń Barkmannowi udało się zniszczyć jeszcze Shermann'a, który wyruszył za nim w pościg. Barkmann dotarł do swego batalionu, ale jego wóz nie nadawał się już do walki.

Michael Wittmann - jeszcze za swojego życia przeszedł do annałów historii jako wielki mistrz taktyki i walki, mając do swej śmierci na koncie 138 czołgów, a także 132 działa przeciwpancerne i ponad 250 różnego typu pojazdów opancerzonych - radzieckich i aliantów zachodnich. Link do obszernego artykułu: www.carnivor.zh.pl/strefy/osobowosci/wittman.htm

    ZSRR

Konstantin Samochin - kapitan gwardii, ma na rozkładzie ok. 70 czołgów. Zginął w 1942 roku.

Dmitrij Ławrinienko - starszy lejtnant, zniszczył 52 czołgi, działał na T34, zginął w 1941.

Zinobij Kołowanow - starszy lejtnant, zniszczył 22 czolgi. Walczył na KW 1.

    USA

Floyd - sierżant. Kompania C 740 Batalion Czołgów, na konto swojego Shermana M4A3E8 /76/ zaliczył 20 zniszczonych czołgów niemieckich .

Lafayette Pool - sierżant z 3 Plutonu Kompanii, 32 Pułku Pancernego, 3 Dywizji Pancernej. Zniszczył 258 niemieckich pojazdów pancernych: czołgów, dział samobieżnych, transporterów opancerzonych oraz samochodów pancernych . Jego czołgi (walczył na trzech Shermanach) w ciągu 83 dni walki zdobyly 250 jeńców i zabiły ok. 1000 żołnierzy przeciwnika.

Creighton Abrams - pułkownik. Bohaterski dowoódca 37 Batalionu Czołgów z elitarnej 4 Dywizji Pancernej. Walczył kolejno na czołgach M4, M4A3 76W i M4A3 76W HVSS. Wsławił się przetrwaniem okrążenia Bastogne.