Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Allosaurus


Dinozaury - brachiozaur

Allozaur miał dziewięć do dwunastu metrów długości, a więc był nieco mniejszy niż tyranozaur. Mimo tego dorównywał mu dzikością. Prawdopodobnie allozaury polowały w grupach, co umożliwiało im zabić nawet dorosłego diplodoka. Pojedynczy osobnik mógł napaść tylko młodego dipldoka, co nie pozwalało dinozaurowi zaspokoić głodu. Nie zawsze allozaury mogły upolować też dużego roślinożercę. Wtedy żywiły się one napotkaną padliną. W walce pomagało mu siedemdziesiąt karbowanych, podobnych do pił zębów, po cztery pazury u palców nóg oraz po trzy u palców "rąk". Bardzo przydatny był też ogon, który, podczas marszu podnoszony do góry, pomagał dinozaurowi utrzymać równowagę. Allozaury żyły w okresie górnej Jury, 150 milionów lat temu. Zamieszkiwały Afrykę i Chiny. Nazwa Allosaurus znaczy dosłownie "dziwny jaszczur".
Allosaurus żył w późnej Jurze na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Osiągał 12m długości. Mógł ważyć od 1 do 2 ton i dorastać do wysokości około 4,5m. Być może stada tych groźnych drapieżców polowały zespołowo, pokonujšc nawet znacznie większe zwierzęta,takie jak zauropody i stegozaury. Allosaurus był jednym z najgroźniejszych drapieżnych dinozaurów, jakie przemierzały Amerykę Północną, Afrykę, Australię i Europę przed ok. 150 milionami lat. Allosaurus przetrwał w formie zminiaturyzowanej aż do kredy - do 98 milionów lat temu. Był teropodem, osiągającym długość 15 metrów. Choć mniejszy od największego mięsożernego dinozaura - Giganotosaurus, prawdopodobnie dorównywał mu apetytem. Oręż Allosaurus to olbrzymia paszcza, pełna ostrych, ostrych jak brzytwa zębów i zakrzywione pazury. Allosaurus miał w paszczy około 70 zakrzywionych zębów o postrzępionych jak piła krawędziach. Wszystkie zęby były zagięte do tyłu co pomagało wgryzać się w ciało ofiary i uniemożliwiało jej ucieczkę. Każdy z uszkodzonych lub utraconych w walce zębów, szybko odrastał. Ponieważ surowe mięso trzeba odrywać od skór, Allosaurus prawdopodobnie miał bardzo mocną szyję, która wyrywała mięso z ciała ofiary.
Każdy z czterech palców stopy Allosaurus był zakończony ostrym, podobnym do ptasiego pazurem. Trzy z nich były skierowane w przód, jeden zaś w tył. Szpony były wystarczająco silne i ostre, by rozpłatać miękkie podbrzusze innego dinozaura. Allosaurus miał też ostre pazury na każdym z trzech palców swych łap. W ruchu Allosaurus prawdopodobnie unosił do góry ogon, co pomagało mu utrzymać ciężkie cielsko w równowadze. Ogon składał się z około 50 kręgów ogonowych i znakomicie nadawał się do smagania rywali w porze godowej. Machanie ogonem mogło też odstraszać mniejsze, drapieżne dinozaury, które chciałyby poczęstować się zdobyczą Allosaurus. By zaspokoić głód, wielki Allosaurus potrzebował dużej ilości mięsa. Polował ciągle na roślinożerne dinozaury, żyjące w tym samym rejonie. Ślady zębów Allosaurus znaleziono na kościach ogonowych Apatosaurus i innych zauropodów. Jednak takie zauropody jak Diplodocus był zbyt duży jak na Allosurus. Prawdopodobnie te drapieżniki polowały wspólnie aby zaatakować większe dinozaury. Takie zachowanie zostało przedstawione przez Tima Hainesa (twórcy "Wędrówek z dinozaurami" pracownik telewizji BBC) w jego filmach dokumentalnych :"Ballada o Wielkim Alu" i "Allosaurus". Kiedy wataha Allosaurus atakowała Diplodocus, kilka drapieżników kąsało go i darło pazurami, dopóki olbrzym nie padł na ziemię. Wówczas grupa przystępowała do uczty. Prawdopodobnie zdobywanie świeżego mięsa nie zawsze się udawało - zależało od szczęścia w polowaniu. Niewykluczone, że Allosaurus nie gardził padliną.