Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Brachiosaurus


Dinozaury - brachiozaur

Brachiozaury należały do jednych z największych dinozaurów- osiągały 23 metry długości, czyli tyle, co kort tenisowy, i 12 metrów wysokości - tyle co trzypiętrowy budynek. Zamieszkiwały dzisiejszą Afrykę i Amerykę Północną. Żyły w okresie górnej Jury, około 152- 145 milionów lat temu. Nazwa Brachiosaurus znaczy "ramienny jaszczur". Brachiozaur zjadał 1500 kg roślinności dziennie, czyli dziesięciokrotnie razy więcej niż słoń! Brachiozaury poruszały się w stadach, co zapewniało łatwiejszą obronę przed drapieżnikami, ale zmuszało do przebywania wielkich odległości dziennie w celu poszukiwania pokarmu. Aby chociaż częściowo temu zapobiec, Brachiozaury miały wielką, dziesięciometrową szyję, co pozwalało na wyjadanie nawet bardzo wysoko ułożonych gałęzi drzew. Jeszcze do niedawna naukowcy sądzili, że Brachiozaury żyły w wodzie. Sądzono tak, ponieważ Brachiozaury w wodzie mogły oddychać z dużą łatwością dzięki wysoko na czubku głowy nozdrzami, byłyby zabezpieczone przed atakami drapieżników, a ich ciężar byłby łatwiejszy do utrzymania przez nogi dzięki wyporowi wody.

Brachiosaurus był jednym z największych i najcięższych dinozaurów. Człowiek sięgałby mu zaledwie do kolan. Miał wielki tułów, bardzo długą szyję, małą głowę z nozdrzami umieszczonymi nad oczyma i długi ogon. Brachiozaur miał wielkie, mocne serce pompujące krew do niewielkiego mózgu umieszczonego na końcu długiej szyi. Niektórzy naukowcy sądzili, że brachiozaur musiał mieć kilka serc, które zapewniały obieg krwi w jego potężnym cielsku. Głowę podtrzymywały silne mięśnie, rozmieszczone wzdłuż kręgów szyjnych. Inaczej niż u innych dinozaurów, przednie nogi brachiozaura były dłuższe niż tylne. Pomagały dźwigać ciężar jego długiej szyi trzymanej prawie pionowo. Brachiosaurus żerował w koronach drzew, gdzie nie sięgała większość innych roślinożerców. Wykorzystując długą szyję sięgał po najwyższe liście. Silnymi szczękami o zębach podobnych do łyżek, zrywał pędy i mniejsze gałązki. Nogi brachiozaura były zakończone krótkimi, grubymi palcami. Na spodzie stóp miał elastyczne poduszki, łagodzące wstrząsy wywoływane ciężarem ciała. Brachiozaur cały czas trzymał nogi wyprostowane, gdyż olbrzymia waga jego cielska mogłaby doprowadzić do złamania kości w przypadku ugięcia nóg. Podobnie zachowują się dzisiejsze słonie. Kręgi brachiozaura posiadały min. stawy zapewniające swobodę ruchu, specjalne występy kostne wzmacniające długą szyję i otwory zmniejszające ciężar kości. Każdy kręg miał 88 cm długości.

By zapewnić swemu wielkiemu cielsku konieczną do życia energię, Brachiosaurus potrzebował ogromnych ilości pożywienia. Z obliczeń ekspertów wynika, że Brachiosaurus mógł pochłaniać nawet 1500 kg pokarmu, czyli dziesięciokrotnie więcej niż słoń afrykański. Stada Brachiosaurus w poszukiwaniu pożywienia codziennie przemierzały wielkie przestrzenie, co wiązało się z utratą energii i większym zapotrzebowaniem na pokarm. Ponieważ brachiozaur był tak ciężki, początkowo naukowcy sądzili, że zamieszkiwał jeziora i rzeki, gdzie wypór wody zmniejszałby jego wagę. Uważali, że na lądzie nogi zwierzęcia zapadałyby się głęboko w grunt. Umieszczonymi na czubku głowy nozdrzami mógłby oddychać nad powierzchnią wody. Żyjąc w wodzie, brachiozaur byłby zabezpieczony przed atakami drapieżników. Obecnie naukowcy są pewni, że brachiozaur żył wyłącznie na lądzie. Ciśnienie wody mogłoby bowiem zmiażdżyć mu płuca. Wiemy teraz, że nogi brachiozaura były wystarczająco silne, by udźwignąć ciężar zwierzęcia. Największy i najsławniejszy szkielet brachiozaura został odkryty w Tanzanii w 1914 roku i należał do gatunku B. brancai. Był on wystawiony w muzeum w Berlinie, lecz obecnie jest on zdemontowany. Brachiosaurus oznacza "ramienny jaszczur"