Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Galliminus


Dinozaury - brachiozaur

Odkrycie na pustyni Gobi trzech prawie kompletnych szkieletów sprawiło, że Galliminus (podobny do kury) jest najlepiej poznanym strusiopodobnym lub ptakopodobnym dinozaurem. Gallimin, ponad dwukrotnie większy od współczesnego strusia, był najpotężniejszym przedstawicielem teropodów (dwunożnych dinozaurów) żyjących w Afryce, wschodniej Azji i Ameryce Północnej. Miał bezzębny dziób, duże wystające oczy, cienką szyję, krótki tułów, usztywniony ogon, trójpalczaste przednie łapy i długie kończyny. Prawdopodobnie nie był szczególnie inteligentny.

Mięsożerca
Dawniej uważano, że Galliminus to roślinożerca, ale ostatnie badania wykazały, że żywił się raczej mięsem niż roślinami. Zręcznymi łapami przednich kończyn chwytał małe zwierzęta. Polował także na duże owady i ich larwy oraz, być może, na małe kręgowce (zwierzęta z kręgosłupem) i wszystko to, co mógł połknąć w całości.

Środowisko nadbrzeżne
Galliminus żył bardziej w głębi lądu niż jego północnoamerykańscy kuzyni, w klimacie suchszym, w którym pora sucha i deszczowa występowały na przemian. Ornitomimidy wędrowały wzdłuż brzegów rzek, być może tak jak roślinożerne dinozaury kaczodziobe, dinozaury pancerne i zauropody, czyli dinozaury gadziostope. Wysoko unosząc głowę, gallimim obserwował okolicę w obawie przed atakiem drapieżników.

Szybka ucieczka
Jego wrogami był Deinocheirus i Therizinosaurus, tajemnicze teropody znane jedynie z ogromnych, wydłużonych przednich kończyn z przerażającymi szponami. Dla gallimima jedyną szansą uratowania życia - w razie ataku tych ogromnych drapieżników - była ucieczka. Przyspieszając, stawiał on coraz większe kroki. Prawdopodobnie uzyskiwał prędkość współczesnego strusia