Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Iguanodont


Dinozaury - brachiozaur

Dinozaur ten miał dziesięć metrów długości i pięć wysokości. Iguanodont żył w okresie dolnej Kredy, 120- 110 milionów lat temu. Zamieszkiwał bardzo wielkie obszary: Europę, Azję, Amerykę Północną i północną Afrykę. Miejsce, w którym znaleziono bardzo dużo szkieletów tych zwierząt to kopalnia w belgijskim miasteczku Bernissart. Górnicy natrafili tam na 39 całych szkieletów! Dowodzi to, że Iguanodonty poruszały się w grupach, co umożliwiało lepszą i łatwiejszą ochronę oraz obronę. Dinozaury te były czworonożne, mogły jednak poruszać się i sięgać do wyżej położonych gałęzi dzięki długiemu, płaskiemu ogonowi. Dzięki niemu Iguanodonty mogły też osiągać podczas ucieczki szybkość nawet 35 km/godz. Iguanodon znaczy "ząb iguany".

Iguanodon był jednym z najwcześniej odkrytych dinozaurów. Jego nazwa znaczy "ząb iguany", ponieważ jego odkrywca - Gideon Mantell zauważył podobieństwo zębów iguanodonta do zębów współczesnego gada - iguany. Iguanodont chodził zazwyczaj na czterech kończynach, choć mógł całkiem zwinnie poruszać się, a nawet biegać na dwóch nogach. Naukowcy przypuszczają, iż iguanodont miał palce w kształcie kopytek. Prawdopodobnie ścigany przez drapieżników potrafił biec nawet 35 km/h. Podczas biegu bardzo pomagał mu długi, sztywny ogon. Ponieważ w jednym miejscu znajdowano wiele szkieletów (w 1878 r. w jednej z kopalni w belgijskim miasteczku Bernissart znaleziono ponad 39 szczątków iguanodontów!), naukowcy sądzą, że prowadził on stadne życie. Iguanodont został odkryty i opisany w 1825 r. Gideon Mantell był lekarzem w angielskim hrabstwie Sussex. Jego hobby była geologia, więc wolne chwile spędzał z żoną na poszukiwaniach skamieniałości. Pewnego dnia, podczas wizyty u pacjenta, żona Gideona Mantella, Mary Mantell znalazła coś w kamieniach przeznaczonych do naprawy drogi. Były to zęby jakiegoś wielkiego zwierzęcia. Mantell szybko odnalazł kamieniołom skąd pochodziły zęby i znalazł więcej kości. Swoje znaleziska posłał słynnemu paleontologowi, Baronowi Cuvierowi. Mantell oglądając iguanę znalazł rozwiązanie zagadkowych skamielin - należały one do wielkiego gada. Nazwał go Iguanodon.

Później zaklasyfikowano iguanodonta do rodziny dinozaurów. Iguanodon miał bardzo dziwne dłonie o czterech szerokich palcach zakończonych podobnymi do kopyt paznokciami i bardzo ostry kolec na kciuku, prawdopodobnie używany do obrony przed drapieżnikami. Iguanodon prawdopodobnie mógł ruszać kciukiem na boki i pewnie wbijał kolec w szyję napastnika. Czwarty palec był długi i giętki, trzymany pod kątem do nadgarstka, służył iguanodontowi do zginania gałęzi drzew podczas żerowania. Większość czasu Iguanodon poświęcał poszukiwaniu i przeżuwaniu pokarmu. Miał kostny dziób, którym zrywał liście i baterie zębne w głębi paszczy. W roku 1881 Iguanodon bernissartensis został uznany za główny rodzaj Iguanodon. Iguanodon exogirarum i I. exogyrarum zostały uznane za niepewnego Ponerosteus. Iguanodon hoggi, odkryty przez Richarda Owena, został ostatnio zaklasyfikowany jako kamptozaur. Podobnie zaklasyfikowano I. prestwichii. Iguanodon hilli, opisany na podstawie jednego zęba, nie jest pewny jako gatunek Iguanodon, lecz na pewno jest kredowym hadrozaurem. Podobnie jest z I. hoggi również odkrytym przez Owena. Iguanodon orientalis został w XX wieku przemianowany na Altirhinus kurzanovi ze względu na kształt czaszki. I. ottingeri nie jest całkowicie pewny jako Iguanodon, lecz na pewno był jakimś wczesnokredowym dinozaurem z rodziny iguanodontów. Iguanodon phillipsii okazał się niesklasyfikowanym ankylozaurem podobnym do Priodontognathus phillipsii. Iguanodon praecursor okazał się również nie hadrozaurem, lecz późnojurajskim zauropodem. Iguanodon suessi został uznany za Rhabdodon.