Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Poniższy tekst zaczerpnięty został ze strony http://www.ing.uni.wroc.pl/~rnied/dinozaur.htm
i jest autorstwa Pana Roberta Niedźwiedzkiego !


Niestety Polska nie jest krajem, gdzie łatwo znaleźć dinozaura. Problem w tym, że większość naszego państwa przykryta jest grubą (dziesiątki metrów) pokrywą skał kenozoicznych, czyli pochodzących z czasów po wymarciu dinozaurów. Szczególnie dają się we znaki poszukiwaczom "strasznych jaszczurów" miąższe osady pozostałe po zlodowaceniach, jakie kilkakrotnie objęły Polskę w ostatnim milionie lat. Dopiero pod tymi utworami leżą potencjalnie "dinozauronośne" utwory wieku kredowego i jurajskiego. Oprócz tego, trzeba pamiętać, że przez znaczącą część jury i kredy większość Polski była zalana przez dość głębokie morze. A dinozaury były zwierzętami lądowymi! No i wreszcie nie ma co ukrywać, że nasz kraj nie jest zbytnio górzysty. Tymczasem właśnie obecność gór i górek zwiększa szansę na ekspozycję jakiegoś szkieletu (zachodzi tam bowiem szybka erozja, odsłaniająca coraz to nowe warstwy skalne).

Jak dotąd udało się odkryć niewątpliwe tropy dinozaurów w utworach jury dolnej i górnej w Górach Świętokrzyskich, a także szkielety bardzo starych pradinozaurów z utworów górnego triasu w Krasiejowie (Opolszczyzna). Te krasiejowskie dinozaury są jednymi z najstarszych w świecie (więcej o Krasiejowie - patrz link na końcu tej strony). W 2005 (Przegląd Geologiczny nr 5) opisano tropy drapieżnych dinozaurów (teropodów) i dinozaurów ptasiomiednicznych z triasu polskich Tatr (retyk; dolina Tomanowej). A ostatnio (w III 2006) koło wsi Potok na Roztoczu odnaleziono półmetrowy trop dinozaura kaczodziobego (hadrozaura) i mniejsze ślady dinozaura pancernego (tyreofora). Są to pierwsze kredowe tropy w Polsce. I to wszystko.....

No dobrze..... ostatnio tzn. w 2005 odkryto pierwsze w Polsce kości niewątpliwych dinozaurów - ale na razie są w opracowaniu i wszystko o nich stanowi absolutną tajemnicę :)