Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Stegozaurus


Dinozaury - brachiozaur

Stegozaur był czworonożnym gadem o małej głowie, grubym, niezgrabnym, siedmiometrowym ciele. Stegosaurus znaczy dosłownie "zadaszony jaszczur". Nazwa ta pochodzi od wielkich, ponad czterdziestocentymetrowych płyt na jego grzbiecie, służących prawdopodobnie do ocieplania lub schładzania całego ciała dzięki promieniom słonecznym. Eksperci sądzą również, że mogły one być jaskrawo ubarwione i służyły do zwabiania samic w okresie godowym. Od innych dinozaurów wyróżniał go również ogon z czterema kolcami. Miały one po prawie 1 metrze długości i prawdopodobnie służyły do obrony przed mięsożercami. Stegozaury żyły ok. 140 milionów lat temu w Ameryce Północnej

Stegosaurus miał małą głowę, grube, niezgrabne ciało i ogon posiadający cztery metrowe i ostre kolce. Wzdłuż jego grzbietu biegły dwa rzędy kostnych płyt o kształcie ściętego rombu. Mimo groźnego wyglądu, stegozaur jadał przeważnie niskie paprocie i inne rośliny. Żył w stadach, które wspólnie ogołacały lasy z paproci. Stegosaurus mierzył 9 metrów długości i ważył prawie 3 tony. Stegozaur miał krótkie przednie kończyny i dłuższe tylne, które podtrzymywały cały ciężar ciała. Poruszał się na czterech nogach, ciężko stąpając. Nie potrafił szybko biegać i często był atakowany przez drapieżne teropody. Niewielką, jak u dużego psa głowę, Stegosaurus trzymał blisko ziemi i żywił się głównie nisko rosnącymi roślinami. Słabymi szczękami mógł przeżuwać jedynie miękki, liściasty pokarm. Stegosaurus prawdopodobnie miał najmniejszy mózg (w porównaniu z rozmiarami ciała) ze wszystkich zwierząt jakie żyły na Ziemi.

Stegozaur miał gruby, potężny ogon z metrowymi kolcami. Prawdopodobnie używał ich do obrony siebie i swoich młodych przed drapieżnikami. Stegosaurus miał na grzbiecie rząd kostnych płyt. Wyrastały one wprost ze skóry i z łatwością mogły zostać wyrwane przez drapieżnika. Niektórzy paleontolodzy uważają, że te płyty stanowiły prehistoryczną wersję systemu ogrzewania słonecznego i klimatyzacji, za pomocą którego mógł ocieplać lub chłodzić swoje ciało. Naukowcy sugerują również, że płyty mogły służyć podczas godów, kiedy to mogły się zarumieniać i przybierać różne kolory przyciągające samice.

Stegosaurus znaczy "zadaszony jaszczur"