Strona Główna
         Wymarcie
         W Polsce
         Rekordy
         Allosaurus
         Ankylozaurus
         Brachiozaurus
         Deinonych
         Diplodocus
         Galliminus
         Iguanodont
         Parasaurolophus
         Spinozaurus
         Stegozaurus
         Triceratops
         Tyranozaurus
         Velociraptor

 
Tyranozaurus


Dinozaury - Tyranozaurus

Tyranozaur jest chyba najbardziej znanym z dinozaurów. Gdy w 1902 roku został odkryty jego szkielet, Henry Fairfield nazwał go Tyrannosaurus rex- "król gadów tyranów", ponieważ był to największy znaleziony do tamtych czasów szkielet mięsożercy- 14 metrów długości i 5 i pół metra wysokości. Żył 67 milionów lat temu w obydwu Amerykach, Chinach i Indiach. Jego szczęki, o osiemnastocentymetrowych zębach, zdolne były z łatwością połknąć człowieka. Tyranozaur poruszał się na dwóch nogach. Każda jego stopa miała czterdzieści centymetrów. Jego przednie, krótkie stopy służyły Tyranozaurom prawdopodobnie do podnoszenia się z Ziemi po nocnym śnie. Miał wielkie, ostre jak piły, 18- centymetrowe zęby, służące do rozszarpywania ofiary.

Został odkryty i opisany w 1905 roku przez Osborna. Osiągał 14 metrów długości i masę do 7 ton. Każda z tylnych Tyrannosaurus miała trzy długie pazury z przodu i jeden z tyłu. Przednie kończyny były niewielkie i umieszczone wysoko na tułowiu. Zakończone były czymś, co wyglądało jak dłonie o szczupłych, uzbrojonych w pazury na każdym z dwóch palców. Nikt nie wie na pewno, do czego służyły te małe "rączki". Były za krótkie do chwytania zdobyczy i aby podać pokarm do ust;. Niektórzy paleontolodzy twierdzą, że Tyrannosaurus używał przednich łap, by podźwignąć się na tylne nogi po odpoczynku. Podobnym, niezrozumiałym przykładem są Mononykus olecranus i Patgonykus puertai - dinozaury, które miały małe, krępe i silne łapy zakończone jednym palcem z pazurem.

Ciężka głowa Tyrannosaurus, osadzona na krótkiej, silnej szyi miała około 1,2 metra długości. Tyrannosaurus miał potężne szczęki, wystarczająco duże by połknąć człowieka w całości. Rzędy ostrych zębów, osiągających do 18 cm długości, były lekko zagięte, aby lepiej uchwycić wyrywającą się zdobycz. Tyrannosaurus podobnie jak dzisiejszy rekin, kiedy już wgryzł się w swą ofiarę, uniemożliwiał jej wyswobodzenie się z jego paszczy. Istnieje hipoteza, że wyławane w trakcie walki zęby szybko odrastały. Do niedawna istniała hipoteza, że Tyrannosaurus chodził w pozycji wyprostowanej. Dziś dzięki znaleziskom i doskonałym paleontologom wiemy, że T-rex chodził bardziej w postawie poziomej - z pochylonym do przodu tułowiem i równoważącym go z tyłu ogonem.

Przypuszcza się, że tyranozaur miał tak wielki poziom bakterii w zębach że kiedy ugryzł ofiarę wystarczyło chwilę poczekać kiedy infekcja zabije ofiarę. Tyrannosaurus jest zdecydowanie najsławniejszym z dinozaurów (na czele z nieistniejącym "Brontosaurus"). Wystąpił w wielu filmach. Zagrał we wszystkich trzech częściach "Jurajskiego Parku".