Strona główna
          S. Pietrow
            A. Hill
          W. Kuchar
         M. Wittman
        Ch. Reeve
        W. Durant
        D. Tammet


Christopher ReeveChristopher Reeve (ur. 25 września 1952 w Nowym Jorku, zm. 10 października 2004 w Nowym Jorku) - aktor, reżyser i pisarz amerykański.

Christopher zainteresował się aktorstwem w latach szkolnych i grywał w teatrzykach wakacyjnych. Jego pierwszym ważnym występem była rola u boku Katherine Hepburn w broadwayowskiej sztuce "A Matter of Gravity" w 1976r., chociaż już od dwóch lat pojawiał się regularnie w telewizyjnej operze mydlanej "Love of Live"(1974-76) jako Ben Harper. Ten wybitny amerykański aktor teatralny i filmowy otrzymał wszechstronne wykształcenie humanistyczne na Cornell University (1974) i aktorskie u Johna Housemana w nowojorskiej Julliard School of Performing Arts.

Jako aktor Christopher Reeve jest najlepiej pamiętany z roli Supermana. Twierdził, że inspiracją w tworzeniu postaci Clarka Kenta, alter ego Supermana, był dla niego Cary Grant. Wziął udział w czterech filmach o Supermenie (w postać tę wcielił się jeszcze w 1980, 1983 i 1987r.). Po tak błyskotliwym początku kariery filmowej zaskoczył wszystkich, decydując się na powrót do teatru na scenę Broadway'u, gdzie zagrał w sztuce "Fifth of July" w 1980r., a następnie w spektaklu "Wesele Figara" w 1985r. Wystąpił w ponad dziewiędziesięciu rolach na scenach teatralnych.

Imponujaco wygląda lista ról, które odrzucił, między innymi są to "American Gigolo", "Running man", "Bounty", "Total recall", "Body heat". Był poważnym kandydatem do roli Masona Vergera w "Hannibalu", ostatecznie jednak przypadła ona Gary'emu Oldmanowi. Inne filmy z jego udziałem to między innymi "Morning glory" (1993), "Sea Wolf" (1993), "Remains of the day" (1993), "Somewhere in time" (1980).

W 1995 roku Christopher Reeve uległ wypadkowi na koniu, w wyniku którego został sparaliżowany. Obrażenia, jakie odniósł, były tak ciężkie, że aktor nie był w stanie samodzielnie oddychać i został podłączony do respiratora. Pomimo kalectwa jednak, nie stracił radości życia ani chęci do pracy, nie zrezygnował z występowania w filmach, napisał autobiografię pod tytułem "Still me". Kiedy na wózku inwalidzkim wjechał na scenę podczas ceremonii rozdania Oskarów w 1997, sala zgotowała mu owację na stojaco. Był bliskim przyjacielem Robina Williamsa, który pomagał mu w płaceniu gigantycznych rachunków za leczenie. Syn Jane Seymour na jego cześć nosi imię Christopher.Reeve wraz z żoną założył centrum medyczne, które pomaga ludziom sparaliżowanym w walce z kalectwem i wspiera ich w dążeniu do normalnego życia.