Główna
          Statystyki MŚ
          Historia MŚ
          Pierwsi na MŚ
          Plakaty MŚ
          Trofeum MŚ
PODMENU
          Real Madryt
          Manchester United
          Liverpool
          FC Barcelona
          Chelsea Londyn
          Bayern Monachium
          Arsenal Londyn
 

LiverpoolLiverpool Football Club został założony w 1892. Siedzibę swą miał na Anfield Road gdzie właścicielem ziem był John Houlding. Pierwszym trenerem Liverpoolu został Irlandczyk John McKenna, kompletując zespół później nazywany "The Macs". Wspaniałe zwycięstwa w pucharach Anglii i wprowadzenia do najwyższej ligi spowodowały przyciągnięcie dużej rzeszy fanów, co zmusił klub do wybudowania nowej trybuny zwanej "The Kop". W 1901 McKenna sięgnał po pierwsze mistrzostwo ligi, a 5 lat później powtórzył ten wyczyn. Po wspaniałym irlandzkim trenerze przyszedł czas Davida Ashwortha, pod jego wodzą Liverpool sięgnął po dwa tytuły mistrza, a w zespole objawił się nowy talent irlandzki bramkarz Elisha Scott. Lata 30 były ciężkim okresem dla klubu. W sezonie 1946/47 została sprowadzona nadzieja klubu - Bob Paisley, jednak jako zawodnik nie osiągnął sukcesu. W 1959 dołączył do sztabu szkoleniowego Billa Shankly'ego, który do klubu sprowadził napastnika Ian St Johna oraz Rogera Hunta, który ustanowił klubowy rekord, strzelając 41 goli w ligowym sezonie. Już w drugim sezonie Shankly zdobył Mistrzostwo Anglii, a w następnym sezonie Liverpool zadebiutował w europejskich rozgrywkach dołaczając do tego Puchar Anglii. Pogłoski o kończącej się już erze Shankly'ego, były nietrafne.

Klub z Keeganem, Heighway'em, Toshackiem i Clemence'em w kadrze sięgnał dwa razy po mistrzostwo Anglii, raz po Puchar Anglii oraz pierwsze europejskie trofeum - Puchar UEFA. Po tych dokonaniach Shankly opuścił Liverpool, a funkcję trenera objął Boba Paisley. Podczas jego pobytu w klubie zaszły istne zmiany, do klubu przybył Kenny Dalglish - za sprzedanego K. Keegana. Liverpool stał się zespołem niezwyciężalnym i tworzył potęgę wśród całej piłki na świecie, a sam Paisley podczas dziewięcioletniej kadencji stał się najbardziej utytułowanym trenerem w historii klubowej piłki nożnej. Słynny trener "The Reds" zdobył za swojej kadencji: Mistrzostwo Anglii - 6 razy, Puchar Ligi - 3 razy, Puchar UEFA - 1 raz, Super Puchar Europy - 1 raz, Pucharu Europy - 3 razy, Najlepszy trener roku - 6 razy. Kolejnym ogniwem trenerskim został Joe Fagan, który w pierwszym sezonie 1983/84 zdobył trzeci z rzędu dublet.

29 maja 1985, nie będzie mile wspominany w historii piłki nożnej. Podczas przegranego przez Liverpool finału w Pucharze Europy z Juventusem na stadionie Heysel w Brukseli doszło do zamieszek, w wyniku czego zginęło 39 osób. Tragedia ta była między innymi powodem odejścia Fagana, by zastąpił go wciąż aktywny zawodnik - Kenny Dalglish. Nie wróżono mu świetlanej przyszłości jako trener, jednak "Król Kenny" nie zraził się i w pierwszym swoim sezonie zdobył dublet. 15 kwietnia 1989 wydarzyła się kolejna tragedia, na stadionie Hillsborough, zginęło 96 kibiców Liverpoolu, którzy przyjechali do Sheffield aby obejrzeć półfinałowy mecz Pucharu Anglii z Nottingham Forest. Liverpool wygrał ten mecz i zdobył Puchar Anglii. W następnym sezonie "The Reds" sięgnęli po mistrzostwo kraju, ale pamięć o kibicach nie dawała spokoju nikomu, czego skutkiem było odejście Dalglisha. Zastąpił go Graeme Souness, który robiąc rewolucję w składzie zdobył jedynie Puchar Anglii. Nowy manager niestety nie umiał poprowadzić dość dobrze drużyny, a powtarzająca się seria przegranych meczach doprowadziła do złożenia rezygnacji Sounessa w 1994 roku. Potem nastąpił okres władzy ostatniego z "Chłopców Shankly'ego" - Roya Evansa.

Pod jego wodzą w klubie objawiło się kilka talentów takich jak: Robbie Fowlera, Steve'a McManamana i Michaela Owena. W 1995 roku Liverpool sięgnął po Puchar Ligi, z takimi gwiazdami jak Stan Collymore czy Jason McAteer. W 1998 roku w klubie pojawił się Gerard Houllier, który miał współpracować z Evansem. Niestety, ale wspólna praca nie powiodła się i cztery miesiące później Evans opuścił klub. Houllier prowadząc samodzielnie Liverpool, sięgnął po Puchar Ligi, Puchar Anglii, Puchar UEFA oraz prestiżowy Super Puchar Europy. Następne trzy sezony były wielkim rozczarowaniem, przeplecione zdobyciem Pucharu Ligi w 2003 roku. Teraz nowy trener będzie szukał drogi do zwycięstw, po tym jak zarząd zwolnił Houlliera w maju 2004 roku.