Główna
          Statystyki MŚ
          Historia MŚ
          Pierwsi na MŚ
          Plakaty MŚ
          Trofeum MŚ
PODMENU
          Real Madryt
          Manchester United
          Liverpool
          FC Barcelona
          Chelsea Londyn
          Bayern Monachium
          Arsenal Londyn
 


Jeżeli zastanawiałeś się, kiedy jakieś zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy to jest to odpowiednie miejsce.Pierwsi...

Pierwszy strzelec bramki.
Jak ustalili historycy futbolu, był nim Francuz Lucien Laurent, w 19 minucie meczu Francja-Meksyk (4:1), 13 lipca 1930 r o godz. 15.19 na stadionie Pocitos w Montevideo. Laurent pokonał bramkarz meksykańskiego Oscara Bonfiglio strzałem spoza linii pola karnego.

Pierwszy hat-trick.
Pierwszy trzy bramki w jednym meczu strzelił świetny napastnik argentyński Guillermo Stabile, "król strzelców" I MŚ-1930. W meczu Argentyna-Meksyk 6:3 (3:1), 19.07.1930. Stabile trafił trzy razy do bramki przeciwników. w 8, 17 i 80 minucie.

Pierwszy gol strzelony głową.
Pierwszy gol w mistrzostwach świata zdobyty "główką" przypisano Amerykaninowi Bertramowi (Bertowi) Patenaude, który popisał się tym zagraniem podczas meczu USA-Belgia 3:0), w 89 minucie meczu (na 3:0), 13.07.1930.

Pierwszy rezerwowy.
Pierwszym rezerwowym, który wpisał się na listę strzelców mistrzostw świata był Juan Besaguren, autor ostatniego gola dla Meksyku w meczu z Salwadorem (4:0) w 1970 r.

Pierwszy rzut karny.
Pierwszy rzut karny w mistrzostwach świata podyktował dla Chile, w meczu z Francją (19.07.1930) urugwajski sędzia Tejeda. Strzał Chilijczyka Guillermo Saavedry obronił Alexis Thepot (w 30 minucie). Tym samym Thepot stał się pierwszym bramkarzem, który obronił "jedenastkę" w finałach mistrzostw świata. Mecz Chile- Francja zakończył się wynikiem 1:0.

Pierwszy gol z rzutu karnego.
Pierwszego gola z rzutu karnego zdobył Manuel Rosas z Meksyku w meczu Argentyna-Meksyk, w 42 minucie, a powtórzył to w 65 minucie, z dobitką. Jego strzałów nie obronił Angel Bossio. Wcześniej Argentyńczyk Zumelzu dwukrotnie nie potrafił pokonać bramkarza Meksyku Bonfiglio; rzecz działa się 19.07.1930. Końcowy wynik meczu 6:3.

Pierwszy gol z rzutu rożnego.
Z tego punktu boiska też można strzelić gola, choć to nie częste. Jako pierwszemu na mistrzostwach świata udało się to reprezentantowi Kolumbii Marcosowi Collowi, w meczu Kolumbia-ZSRR, w 1962 r., w 68 minucie (na 4:2). Coll "upokorzył" tym golem słynnego Lwa Jaszyna. Spotkanie zakończyło się remisem 4:4.

Pierwszy gol samobójczy.
Pierwszego gola samobójczego w finałach mistrzostw świata strzelił ten sam zawodnik, który jako pierwszy zdobył bramkę z karnego, Manuel Rosas (Sanches I), w 52 minucie meczu Meksyk- Chile (3:0), na 2:0, 16.07.1930 "pokonał" własnego bramkarza Isidoro Sotę.

Pierwszy wykluczony z gry.
Pierwszy piłkarz, który musiał opuścić boisko podczas mistrzostw świata (jeszcze nie było czerwonych kartek) to Placido Galindo, kapitan drużyny Peru, w meczu Rumunia - Peru 3:1 (14.07.1930). Było to w 58 minucie. Według relacji z tamtych lat, chilijski sędzia Warnken pomylił się usuwając z boiska Galindo protestującego po brutalnym faulu Rumuna...

Pierwszy i jedyny.
Pierwszym piłkarzem, który zdobywał bramki w każdym meczu turnieju finałowego mistrzostw był Francuz Just Fontaine, "król strzelców" mistrzostw 1958 r. Fontaine strzelił gola w każdym z sześciu meczów Francji. Jedynym jednak piłkarzem, który przewyższył wyczyn Francuza, dopełniając ten "rekord" golem w siódmym, zwycięskim meczu finałowym był Brazylijczyk Jairzinho, mistrz świata z 1970 r. Wcześniej, w 1950 r. Alcide Ghiggia (Urugwaj) tez strzelał gole we wszystkich meczach swego zespołu, ale tylko w czterech.

Pierwszy nie kontuzjowany, zmieniony bramkarz.
Mwampa Kazadi z Zairu był pierwszym bramkarzem, którego zmieniono podczas mistrzostw świata (1974) nie z powodu kontuzji, gdy Zair przegrywał 0:3 z Jugosławią, zaledwie po 22 minutach gry w turnieju 1974 r. Kazadiego zmienił Dimbi Tubilandu, który nie zdołał jednak przeciwstawić się "szturmowi" na swa "świątynię" i Afrykanie przegrali ten mecz bardzo wysoko 0:9. Jeszcze raz tylko zdarzyła się taka wymiana bramkarzy. W meczu o trzecie miejsce w mistrzostwach 1994 r. Szwecja-Bułgaria, Boris Michajłow został zastąpiony przez Nikołowa po pierwszej połowie, gdy Szwecja prowadziła 4:0. Rezerwowy nie puścił już gola i "dorobek" Michajłowa pozostał końcowym rezultatem meczu. Dla Bułgarii, która przed 1994 r. przegrała wszystkie 16 spotkań w finałach MŚ, czwarte miejsce w USA było wielkim sukcesem.

Pierwszy raz w TV.
Pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce podczas mistrzostw świata 1954 roku w Szwajcarii. Nadano relacje z dziewięciu spotkań turnieju. Pierwszą transmisję satelitarną z mistrzostw przeprowadzono w 1966 r., z Anglii na kontynent amerykański.

Pierwszy mistrz świata w dwóch rolach.
Mario Zagaldo triumfował jako piłkarz Brazylii w 1958 i 1962, a w 1970 - jako trener. Ten wyczyn powtórzył Niemiec Franz Beckenbauer, który jako piłkarz triumfował w 1974, a jako trener w 1990.