Główna
          Statystyki MŚ
          Historia MŚ
          Pierwsi na MŚ
          Plakaty MŚ
          Trofeum MŚ
PODMENU
          Real Madryt
          Manchester United
          Liverpool
          FC Barcelona
          Chelsea Londyn
          Bayern Monachium
          Arsenal Londyn
 


Historia trofeum


W latach 1930 - 1970 zwycięska drużyna otrzymywała trofeum Złotej Nike (w 1946 roku nazwę zmieniono na Puchar Rimeta, w hołdzie dla prezydenta FIFA, organizatora pierwszych mistrzostw). Była to trzydziestodwucentrymetrowa, ważąca 1800 gramów szczerozłota statuetka autorstwa Abla Lafleura. Jej losy były burzliwe. W czasie II wojny światowej ukrywał ją Ottorino Barassi, podobno pod łóżkiem teściowej w pudełku po butach. Została skradziona w roku 1966 w Londynie przed meczem finałowym, wkrótce poźniej odnalazł ją pies w stercie śmieci.

Puchar Rimeta Puchar był przechodni, lecz zgodnie z zasadą ustanowioną przez Międzynarodową Federację Piłkarską, miała go na stałe otrzymać reprezentacja, która jako pierwsza zdobędzie trzykotnie złoty medal. W ten sposób jego właścicielem stała się Brazylia, sięgając w 1970 po swe trzecie zwycięstwo. W 1983 roku, Puchar Rimeta zniknął z siedziby Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej i nigdy go nie odnaleziono. Rok później, z okazji 70-lecia Konfederacji, kopię otrzymali Bellini, Mauro i Carlos Alberto - kapitanowie trzech reprezentacji Brazylii, którzy zwyciężyli w mistrzostwach.

Puchar Rimeta Rok po oddaniu Nike Brazylii, FIFA ogłosiła konkurs na projekt nowego pucharu. Jego zwycięzcą został Silvio Gazzanigi tworząc ze złota i malachitu rzeźbę przedstawiającą dwóch piłkarzy podnoszących ręce w geście tryumfu, podtrzymujących jednocześnie kulę ziemską. Nowy Puchar Świata mierzy 36 cm i waży 5 kilogramów; został wykonany kosztem 50.000 dolarów, dziś jego wartość szacuje się na 10 milionów dolarów. Z obawy przed kradzieżą FIFA nie ujwania miejsca przechowywania trofeum, informując jedynie, że znajduje się on gdzieś na terenie Szwajcarii. Zwycięzca mistrzostw otrzymuje (na okres czterech lat, do kolejnej imprezy) jego replikę.

Między dwoma malachitowymi obręczami w podstawie znajduje się obręcz ze złota, gdzie po każdym mundialu umieszczana jest nazwa zwycięskiej reprezentacji. Ostatnie wolne miejsce zostanie zapełnione w roku 2038, być może wtedy FIFA zdecyduje się na stworzenie kolejnego trofeum.