Strona Główna
      Broń sieczna
      Miecze
      Topory
      Sztylety
      Broń obuchowa
      Maczugi
      Młoty
      Broń drzewcowa
      Włócznie
      Glewie
      Broń strzelecka
      Łuki
      Kusze
      Pancerze ochronne
      Hełmy
      Zbroje
      Tarcze


     


Topór bojowy to uniwersalna broń obuchowa, składająca się z stalowego żeleźcca osadzonego na drewnianym stylisku. Używany zarówno w walce wręcz jak i do rzucania topór zadaje rany głównie swym ciężarem. Topór znany był od czasów prehistorycznych, a używany jako broń bojowa do XIX wieku.

Jednocześnie od początków istnienia topory czy siekiery były wykorzystywane jako narzędzia. W razie potrzeby mogły szybko przekształcić się w śmiercionośną broń. Ze względu na rozmiary możemy mówić dwóch typach toporów bojowych:

- pierwszy to topór używany przez zarówno jazdę jak i piechotę. Zakrzywione toporzysko zaczęło występować prawdopodobnie w XIV w. - krzywizna ta w walce wręcz zapobiega uderzaniu dłonią o tarczę przeciwnika. Topór o kształcie żeleźcca przedstawionym poniżej występował również na terenach Polski (oprócz całej gamy innych) - świadczy o tym jeden egzemplarz muzealny (znaleziony w Słoszewach w województwie toruńskim - jest to właściwie miniatura topora) oraz fragment obrazu "Oblężenie Malborka" na którym przedstawiony jest taki topór (sam obraz niestety zaginął podczas ostatniej wojny - był to jedyny polski obraz średniowieczny o tematyce batalistycznej)

- drugi to topór wikiński (duński), używany do walki pieszej w X-XII wieku, stosowany często jako topór dwuręczny

Wyprawy krzyżowe i wzmożone kontakty z kulturami wschodu zaowocowały m.in. nową formą topora bojowego - zaczęto stosować żeleźcca o zarysie wachlarzowatym i cienkiej szyjce, osadzone na cienkim metalowym trzonku. Od tych toporów wywodzi się również forma toporka rycerskiego o niewielkim ostrzu i obuchu zaopatrzonym w dziób - używany w XV w. przez ciężkozbrojnych kopijników (istniała również odmiana z młotkiem zamiast dzioba - według polskiego nazewnictwa był więc to czekan).